loading

هرزه خواری چیست؟

اختلال هرزه خواری یا پیکا (Pica) یک نوع اختلال خوردن است که فرد را به مصرف موادی مانند خاک، رنگ و مواد آلوده که ارزش غذایی ندارند وادار می‌سازد.

در ادامه چند تیتر مهم را دنبال می‌کنیم :

 

 • ملاک های تشخیصی 
 • خوردن مداوم مواد غیر مغذی و غیر غذایی در طول دوره حداقل 1 ماه.
 • خوردن مواد غیر مغذی و غیرغذایی که با سطح رشد فرد نامتناسب است.
 • این رفتار خوردن بخشی از شیوه هنجاری که از لحاظ فرهنگی-اجتماعی تایید شده باشد نیست.
 • اگر رفتار خوردن در زمینه اختلال روانی دیگر ( مثل ناتوانی عقلانی ، اختلال طیف اوتیسم، اسکیزوفرنی ) یا بیماری جسمانی ( از جمله حاملگی ) روی می دهد به قدر کافی شدید هست که توجه بالینی اضافی را موجه می سازد.
 • موادی که معمولا خورده می شوند بسته به سن و موجود بودن تفاوت دارند و موادی نظیر کاغذ، صابون، مو، نخ، خاک، گچ، گرد تالک(طلق)، رنگ، آدامس، فلز، ریگ، ذغال(چوب یا سنگ)، گل،  نشاسته  یا یخ را در برمی گیرند .
 • حداقل سن 2 سال برای تشخیص هرزه خواری توصیه شده است تا به دهان بردن چیزها توسط کودکان که از لحاظ رشدی طبیعی است و به فرو دادن منجر می شود ، کنار گذاشته شود.

 

 • ویژگی های مرتبط که تشخیص را تایید میکنند

اگرچه کمبودهای ویتامین یا مواد معدنی (مثل زینک و آهن) در برخی موارد گزارش شده اند  ولی اغلب هیچ نابهنجاری زیستی خاصی یافت نشده است .

 

 • شیوع 

شیوع هرزه خواری مشخص نیست . در بین افرادی که ناتوانی عقلانی دارند به نظر می رسد که شیوع هرزه خواری با توجه به شدت بیماری افزایش می یابد .

 

 • شکل گیری و روند 

هرزه خواری در کودکی  نوجوانی یا بزرگسالی روی میدهد. با این حال شروع، در کودکی بیش از همه گزارش شده است. خوردن مواد غیرمغذی و غیرغذایی میتواند در دوره حاملگی نیز اشکار شود،  یعنی زمانی‌که هوس های خاصی مثل گچ یا یخ ممکن است روی دهند تشخیص هرزه خواری در دوره حاملگی فقط در صورتی مناسب است که چنین هوس هایی به خوردن مواد غیر مغذی غیرغذایی منجر شود تا حدی که خوردن این مواد مخاطرات جسمانی بالقوه ایجاد کند.

روند این اختلال می تواند ممتد باشد و به وضعیت اضطراری پزشکی بیانجامد ( مثل انسداد روده، کاهش وزن حاد، مسمومیت).  این اختلال بسته به مواردی که خورده شده میتواند بالقوه مهلک باشد.

 • عوامل خطر و پیش اگهی

عوامل محیطی: غفلت، نظارت نکردن و تاخیر رشد میتواند خطر این اختلال را افزایش دهد .

 

 • موضوعات تشخیصی با جنسیت 

هرزه خواری، در مردان و زنان روی می دهد. این اختلال میتواند در طول حاملگی در زنان روی دهد با این حال درمورد روند هرزه خواری در دوره پس از وضع حمل اطلاعات کمی وجود دارد .

 • شاخص های تشخیصی 

رادیوگرافی از شکم، فراصوت و … میتواند انسدادهای مرتبط با هرزه خواری را اشکار سازند . ازمایش خون و آزمونهای ازمایشگاهی دیگر میتواند برای معلوم کردن سطوح مسمومیت یا ماهیت عفونت مورد استفاده‌ قرار گیرند .

 • پیامدهای کارکردی هرزه خواری 

هرزه خواری میتواند عملکرد جسمانی را به طور قابل ملاحظه ای مختل کند اما به ندرت تنها علت اختلال در عملکرد اجتماعی است. هرزه خواری، اغلب با اختلالات دیگر مرتبط با عملکرد اجتماعی معیوب روی‌ می‌دهد .

 • تشخیص افتراقی 

خوردن موارد غیر مغذی و غیر غذایی ممکن است در طول دوره اختلالات روانی دیگر ( همانند اختلال طیف اوتیسم، اسکیزوفرنی ) و نشانگان کلین-لوین روی‌دهد. در هر یک از این موارد تشخیص اضافی هرزه خواری  فقط در صورتی باید داده شود که رفتار خوردن به قدرکافی مداوم و شدید باشد که توجه بالینی بیشتر را موجه سازد .

 

 • بی اشتهایی عصبی 

هرزه خواری، معمولا با مصرف مواد غیر مغذی و غیر غذایی از اختلالات تغذیه و خوردن دیگر متمایز میشود. با این حال اشاره به این نکته اهمیت دارد که  برخی از جلوه های بالینی بی‌اشتهایی عصبی، خوردن مواد غیر مغذی و غیر غذایی مانند دستمال کاغذی را به عنوان  وسیله ای برای کنترل کردن اشتها شامل می‌شوند . در این گونه موارد وقتی از خوردن مواد غیر مغذی و غیر غذایی عمدتا به عنوان وسیله ای برای کنترل وزن استفاده شود بی‌اشتهایی عصبی باید تشخیص اصلی باشد .

 

 • اختلال ساختگی 

برخی افراد مبتلا به اختلال ساختگی ممکن است عمدا چیزهای خارجی را به عنوان بخشی از الگوی جعل نشانه های جسمانی فرو دهند . در این گونه موارد عنصر فریب وجود دارد که با ایجاد عمدی صدمه یا بیماری هماهنگ است.

برخی افراد ممکن است چیزهای بالقوه زیان آور ( مثل میخ ، سوزن ، چاقو ) را در زمینه الگوهای رفتار ناسازگارانه مرتبط با اختلالات شخصیت یا صدمه زدن به خود غیر خودکشی گرا ببلعند.

 • همزمانی اختلالات 

اختلالاتی که عموما با اختلال هرزه خواری همزمان هستند عبارتند از: اختلال طیف اوتیسم و ناتوانی عقلانی و تا اندازه کمتری اسکیزوفرنی و اختلال وسواس فکری-عملی. هرزه خواری میتواند با اختلال موکنی و پوست کنی ارتباط داشته باشد. در جلوه های بالینی همزمان معمولا مو یا پوست خورده می‌شود. هرزه خواری میتواند با اختلال مصرف غذای دوری‌جو/محدودکننده نیز ارتباط داشته باشد، مخصوصا در افرادی که عنصر حسی  نیرومندی در جلوه بالینی خود دارند.  در صورتیکه معلوم شده باشد فرد هرزه خواری دارد ارزیابی باید احتمال عوارض معده ای،  روده ای، مسمومیت، عفونت، کمبود مواد غذایی را در بر داشته باشد.

کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (  DSM-5 )

تالیف انجمن روان‌پزشکی آمریکا

گردآورنده:احسان قضاوی

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *