loading

کتاب مادر کافی اثری منحصر به فرد از نویسنده انگلیسی جو فراست می‌باشد که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۵ به چاپ رسید و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت. او پس از سفر‌ها و مطالعات و تحقیقات فراوانی که در زمینه تربیت کودکان داشته است سعی کرده که در این کتاب تمام روش‌هایی که مناسب و البته ساده هستند و می‌توانند مورد استفاده والدین در مقابل اضطراب‌های ناشی از رفتار‌های متنوع کودکان قرار بگیرند را ارائه نماید. خانم فراست برای موقعیت‌های گوناگون مانند حمام رفتن، غذا خوردن، ساعت خواب، رفتار‌های گا‌هاً از روی خشم، رقابت‌هایی که موجب حسادت کودکان می‌شوند و موارد مختلف دیگر، راهکار‌هایی را آماده و به پدران و مادران می‌دهد تا استرس خود را کاهش داده و با ذهنی باز در برابر آنچه که از سوی فرزندشان رخ می‌دهد، عکس العمل نشان دهند.

در دوره و زمانه‌ای که پدر‌ها و مادر‌ها با انواع مسائل در زندگی روزمره برخورد دارند و می‌بایست برای هرکدام از آن‌ها راه چاره‌ای بیندیشند، مقابله کردن با کنش‌های مختلف بچه‌ها دغدغه‌ای دیگر است که همواره از طرف آن‌ها مطرح می‌شود و بر نگرانی‌هایشان می‌افزاید. در این حال کتاب مذکور کوشش خود را می‌کند تا با در اختیار قراردادن راه حل‌های درخور، نظم و انضباط را به خانه و اهالی‌اش بازگرداند. به هر حال خبر خوب برای بسیاری از زن‌ها و مرد‌هایی که در حال حاضر کودکانی دارند و یا در آینده قصد دارند پای شخص جدیدی را به عنوان فرزندشان به خانه و خانواده باز کنند، این است که دستورالعملی کامل و با آزمایش‌های انجام شده و به عبارتی جواب پس داده، اینک موجود است تا از آن، فرمان بگیرند و با اجرای مو به موی آن از نگرانی‌هایشان بکاهند.

به صورتی خاص، تربیت کودکان در ۵ سال اول زندگی‌شان مدنظر مؤلف بوده و اینکه یک مادر می‌بایست مسیر رشد و تغییرات کودک را بشناسد و متناسب با هر مقطع از سن فرزندش، رفتار‌هایی را از خود بروز دهد. تأکید فراست بیشتر از همه بر روی این موضوع است که نادانی یک مادر در مواجهه با چالش‌های پرورش فرزندان می‌تواند به تخریب رابطه با او با کودکانش منجر گردد پس چه بهتر که هرچه زودتر مطالب مورد نیاز را فراگیرد. در ادامه مثال‌هایی برای اقسام گوناگون رفتار‌های کودک‌زده می‌شود مثلاً در ماه‌های ابتدایی نوزاد تمام نیاز‌هایش را از طریق گریه کردن اعلام می‌کند که در این مرحله مادر با حرف شنوی از مؤلف کتاب باید به توصیه‌هایش عمل کرده و آرامش خود را حفظ نماید یا از ماه‌های بعدتر می‌گوید که کودک، رفتار‌هایی مانند سعی و خطا کردن و مضطرب شدن به صورتی شایع را ابراز می‌نماید و امن کردن مکان زندگی، وظیفه‌ای دیگر است که از مادر کودک می‌خواهد.

این کتاب در مرکز شمس برای خرید موجود می باشد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *