loading

اسکیزوفرنی در کودکان و بزرگسالان

اسکیزوفرنی در کودکان جزء اختلالات فراگیر رشد طبقه بندی نمی شود. اما اختلالات طیف اوتیسم در اختلالات فراگیر رشد، طبقه بندی می شود. در این مقاله به شرح کامل اسکیزوفرنی در کودکان می پردازیم.

توجه داشته باشید تشخیص و ارزیابی در زمینه ی مشکلات بالینی چه در کودکان و چه در بزرگسالان باید توسط یک متخصص روانشناس و یا دکتر روانشناس صورت بگیرد و شما نمی توانید صرفا با خواندن یک مقاله و مطلب علمی خودتان به کودک خود برچسب بزنید بلکه مقالات علمی در جهت رشد و بالا رفتن آگاهی می باشد.

نکته ی مهم در این زمینه این است که اسکیزوفرنی در کودکان نادر است و گاهی اختلال رشدی ذهنی کودکان به غلط اسکیزوفرنی تشخیص داده می شود. می توان گفت پسیکوزها نادرند تا قبل از جنگ جهانی دوم منکر اسکیزوفرنی در کودکان می شدند اما بعدها متوجه شدند که کودکان و مخصوصا نوجوانان هم به سایکوز مبتلا می شوند و در بیشتر اوقات می توان گفت اسکیزوفرنی در نوجوانانی رخ می دهد. اما در این زمینه که واکنش های عاطفی که بزرگسالان نشان می دهند با کودکان یکی است یا نه اختلاف نظر وجود دارد.

شروع اسکیزوفرنی در کودکان

نشانه های اسکیزوفرنی در کودکان هر چقدر سن کودکان بیشتر باشد به علائم اسکیزوفرنی در بزرگسالان شبیه تر است. توجه داشته باشید شروع اسکیزوفرنی در کودکان تدریجی است و برای بیشتر والدین و آموزگاران و مربیان قابل درک نیست. علائم اسکیزوفرنی در کودکان بعد از یک بیماری عمومی، عمل جراحی، از دست دادن فرد مورد علاقه، شوک های شدید، آتش سوزی و تصادف شروع شده و کودک هیچ وقت به حال اولیه ی خود برنمی گردد.

یکی از موارد قابل توجه این است که پیشرفت بیماری بحرانی است نشانه های بیماری در کودکان بعد از هر ناراحتی جسمی، عاطفی و هیجانی شدیدتر می شود و ناراحتی کودک به اوج خود می رسد. کودکان به دلیل عدم رشد گفتار، عدم رشد هوشی و تجربیات زندگی علائمی مثل بزرگسالان را نمی توانند نشان دهند.

نشانه های اسکیزوفرنی در کودکان

۱- گوشه گیری و انزوا در کودکان و کاهش فعالیت های جسمانی.

۲- این کودکان به طور کل تحریک پذیر و عصبانی هستند اما اگر از گوشه گیری این کودکان به عناوینی ممانعت شود عصبانیت و تحریک پذیری آن ها بیشتر می شود.

۳- علاقه ی آن ها به اطرافیان، بازی، درس و لوازم مورد علاقه یا کاهش می یابد و یا به طور کل از بین می رود.

۴- به مراحل رشد گذشته یعنی رفتار و عادات گذشته بازگشت پیدا می کنند.

۵- به اسباب بازی و حتی اشخاص و مسائل مختلف که قبلا کودک را ناراحت نمی کرد حساسیت عجیب نشان می دهند.

۶- یکی دیگر از نشانه های اسکیزوفرنی در کودکان رفتار و ادا و اطوارهای عجیب و غریب مثل حرکات یکنواخت سر و بدن، کوبیدن خود و سر به دیوار و یا ممکن است به خودش هم صدمه بزند و یا دچار گیجی و بهت، نسبت به وضع خود و اطرافیان شود.

۷- کودکانی که دچار اسکیزوفرنی هستند شروع به خیالبافی یا رویا یا در بیداری می کنند و یا رفتارهایی خودکاوانه همراه با توهم، گسته گویی و ترس و بدبینی از خودشان نشان می دهند.

اسکیزوفرنی در کودکان چگونه است؟

حال که علائم فوق را دانستید اگر نشانه هایی که ذکر شد ادامه یابند بعد از مدتی باعث اختلال در تمرکز حواس، عدم یادگیری صحیح و کاهش نتایج فعالیت های کودک می شود. پس در نتیجه به کم توانی ذهنی کاذب و یا ثانوی تحصیلی، بی اعتنایی عاطفی و اختلاف در گفتار و جریان فکر در این کودکان گاهی به قدری پیش می رود که در صحبت کردن با دیگران دچار مشکل می شوند اما گفتار و ارتباط آن ها با دیگران همیشه بهتر از کودکان اوتیستیم است.

جنسیت در اسکیزوفرنی در کودکان

سوابق خانوادگی در کودکان اسکیزوفرنی بیشتر دیده می شود یعنی می توان گفت ارث و ژنتیک مبحث مهمی برای ارزیابی مشاورین متخصص محسوب می شود زیرا در روند درمان هم قدم اول ریشه یابی مشکل است. نسبت جنسی هم در این اختلال یکسان است طبق آمارهای بدست آمده نمی توان اظهار داشت در گروه جنسی خاصی این اختلال بیشتر است اما در اختلالال های دیگر به طور مثال در اتیسم می توان گفت در پسران بیشتر دیده می شود البته درست است که در پسران بیشتر دیده دیده می شود اما در دختر بچه ها اتیسم در بیشتر مواقع با عقب ماندگی ذهنی همراه می شود یعنی در طیف شدید قرار می گیرد.

کاتاتونیک در کودکان اسکیزوفرنی

از انواع اسکیزوفرنی نوع کاتاتونیک در کودکان شایعتر از انواع دیگر است در این حالت فرد دچار بیقراری شدید، بدخلقی، لجبازی، بهانه گیری، بدغذایی، بدخوابی و رفتارهایی مثل این می شود. اما به طور کلی ناآرامی، اضطراب بیجا، اختلال در خواب و اختلال در گوارش در افراد مبتلا به این اختلال دیده می شود.

توجه داشته باشید هیچ گاه نمی توانید بدون مشورت و تشخیص یک دکتر روانشناس کودک و یا متخصص کودک و نوجوان به فرزند خود برچسب بزنید بی شک نیاز است آنالیز و ارزیابی دقیق متخصصین لحاظ شود. توجه داشته باشید که برای بهبود رفتار و تربیت فرزندانتان هرچه در سن پایین از یک دکتر روانشناس کمک بگیرید بی شک زودتر به نتیجه می رسید.

آموزش هاروابط فردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *